Obézní s covidem končí v nemocnici. Nepomůže jim ani vakcína, míní lékaři

Obézním lidem hrozí téměř dvakrát větší riziko vážného průběhu nemoci covid-19 než ostatním. A o 113 procent je vyšší riziko, že skončí v nemocnici. Vědci se navíc obávají, že u obézních lidí nebude dostatečně účinkovat ani vakcína proti koronaviru.

Obezita je odborníky i laiky většinou vnímána jako nemoc, u které se metabolické komplikace typu cukrovky, vysokého krevního tlaku či cholesterolu projeví až s odstupem let. „Pacienti tak mají falešný pocit dostatku času pro změnu svého životního stylu,“ říká Jozef Čupka, vedoucí Pracovní skupiny preventabilních onemocnění při Společnosti všeobecného lékařství.

Tento předpoklad ale neplatí u onemocnění covid-19. „Nárůst hospitalizací na JIP je u obézních pacientů s koronavirem o 74 procent vyšší než u neobézních a riziko úmrtí je až o 48 procent větší než u neobézní populace,“ dodává Čupka.

Důvodů, proč je u obézních pacientů průběh nemoci těžší je podle Čupky několik. Obezita například omezuje plicní ventilaci, zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci a zvyšuje v organismu zánětlivé procesy.

Velký obvod pasu a vysoká tělesná hmotnost také komplikují péči o pacienta v nemocnici – například zavedení plicní ventilace nebo i položení nemocného na břicho, aby se zvýšil objem jeho dechu.

Specialisté se také obávají, že obézním lidem by nemusela pomoct ani případná vakcína, protože jejich tělo by na ni nedokázalo správně zareagovat. S podobným problémem se totiž setkávají už při očkování proti chřipce.

Vakcinace funguje na principu stimulace, kdy do těla zaneseme informace o povrchových antigenech (značkách) viru a ty nastartují imunitní buňky a začnou tvořit protilátky. Spuštění protilátek a délka jejich fungování je u obézních lidí kvůli změnám v tukové tkáni mnohem nižší,” vysvětluje dále Čupka.

Obézním škodí i ochranná opatření vlády proti covidu

Obezita je obecně problémem moderní společnosti. Lékaři doporučují jí předcházet zdravým životním stylem, především pohybem. Ten je v současné chvíli ale omezen opatřeními, které mají zabránit šíření viru v populaci.

Lidem byla zavřena sportoviště a omezen kontakt s lidmi. Někteří mají v práci nařízený home office, a tak se jejich pohyb snížil na základní minimum. Logicky se tak přibírá, za první vlnu pandemie přibral v průměru každý člověk kilo až kilo a půl. Pohyb ať už ve formě cvičení, běhání nebo procházek je pro nás však velmi důležitý. „Cvičením se vyplavují hormony štěstí, které bojují proti stresu. Doporučuji chodit běhat, procházet se v přírodě alespoň 40 minut nebo cvičit doma. Důležité je také komunikovat s ostatními a vytvořit si třeba jen úzkou skupinku lidí, se kterými je možné se potkávat, jelikož člověk je ze své podstaty tvor společenský,“ radí Čupka.

Podle něj tak covidovou pandemie kromě jiného ukázala, že obezita není pouze estetická záležitost. Upozornil také, že zdravotní pojišťovny se mimo dobu covidovou o zdravotní rizika spojena s nadměrnou váhou příliš nezabývají, řeší pouze zdravotní důsledky obezity a ne samotnou obezitu, která je příčinou dalších téměř 200 zdravotních komplikací s ní spojených.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-obezita-zdravi-vakcina.A201012_111329_domaci_kzem